Papier ekologiczny – z czego go się robi?

Posted by:Redaktor Chroma Posted on:8 lipca 2022 Comments:0
Papier ekologiczny

Drukarnia Chroma przywiązuje ogromną wagę do ekologii. Posiadamy bardzo nowoczesny park maszynowy, poddajemy recyklingowi 100% odpadów, unikamy energochłonnych technologii, takich jak suszenie termiczne, ograniczamy zużycie chemikaliów oraz tworzyw sztucznych. Kolejnym przyjaznym środowisku rozwiązaniem, które wprowadziliśmy do naszej drukarni, jest papier ekologiczny. Czym się charakteryzuje i jak powstaje ten rodzaj papieru? Czy różni się od standardowego i może być wykorzystywany w druku jako papier matowy bądź papier ozdobny?

Czym jest papier ekologiczny?

Zacznijmy od tego, co tak naprawdę kryje się za pojęciem „papier ekologiczny”. Warto zauważyć, że podobnie jak papier standardowy ma on bardzo wiele gatunków różniących się od siebie właściwościami. Różnica polega na tym, że papier ekologiczny częściowo lub w całości powstaje z surowców poddawanych recyklingowi. Każdy, kto słyszał o papierze ekologicznym intuicyjnie łączy go z makulaturą. To dobry trop. Jednak papier ekologiczny może powstawać także z udziałem innych surowców wtórnych, nie tylko pochodzących z branży drukarskiej – na przykład celulozy lub mas bawełnianych. W naszej drukarni wykorzystujemy też papiery bezdrzewne – pochodzą one z produktów roślinnych, między innymi juty, pszenicy, słomy, bambusa oraz odpadów rolniczych.

Jednym z założeń, dla których wykorzystuje się papier ekologiczny, jest ograniczenie wycinki drzew, nawet jeśli papier standardowy powstaje w dużej mierze z drzewek, które i tak zostały wycięte z młodnika ze względu na słabszy wzrost. Jednak skoro tak wiele odpadów makulaturowych i przemysłowych można poddać recyklingowi, czy warto produkować papier standardowy? Recykling papieru pozwala zmniejszyć zanieczyszczenie powietrza, co w polskich realiach jest niezwykle istotne!

Jeśli chodzi o właściwości, papier ekologiczny ma zazwyczaj ciemniejszą barwę niż papier standardowy, jednak od razu warto zaznaczyć, że nie wyklucza to jego szerokiego zastosowania. Wystarczy poddać go bieleniu, aby powstał elegancki papier matowy, a następnie uszlachetnieniom, aby stworzyć papier ozdobny.

Jak wytwarzany jest papier ekologiczny?

Proces produkcji papieru ekologicznego jest bardzo podobny do produkcji standardowego papieru. Różnica polega na sposobie pozyskiwania surowców. Zbieranie i segregacja makulatury oraz innych odpadów zawierających celulozę stanowią pierwszy etap. Ma to miejsce również w naszej drukarni – wszystkie niewykorzystane surowce papierowe trafiają do recyklingu. Na terenie naszej drukarni znajdują się specjalne kosze na zużyty papier i niepotrzebne wydruki – te resztki trafiają do recyklingu i są przekazywane do ponownego użycia.

Następnie odbywa się proces rozwłókniania i oczyszczania surowca. Po odsączeniu nadmiaru wody powstaje masa papierowa, która podobnie jak przyszły papier standardowy trafia do prasy. W tym przypadku efektem całego procesu technologicznego jest doskonałej jakości papier ekologiczny szeroko wykorzystywany między innymi w naszej drukarni internetowej.

Dokładnie weryfikujemy papier, który trafia do naszej drukarni oraz jego producentów. Współpracujemy wyłącznie z dostawcami, którzy pozyskują drewno z legalnych źródeł z poszanowaniem praw lokalnych społeczności. W ten sposób przyczyniamy się do redukcji dwutlenku węgla i ograniczamy zużycie wody oraz energii elektrycznej. Pod względem emisji dwutlenku węgla produkcja papieru może być całkowicie neutralna. Preferujemy dostawców, którzy wytwarzają papier korzystając z odnawialnych źródeł energii. Zależy nam na tym, aby papier trafiający do naszej drukarni miał jak największy udział surowców pochodzących z odpadów i posiadał certyfikaty, takie jak Niebieski Anioł, Europejska Stokrotka, Nordycki Łabędź, FSC lub PEFC.

Czy papier ekologiczny jest gorszy od tradycyjnego?

Pod względem swoich właściwości papier ekologiczny różni się od standardowego wyłącznie jednym, wspomnianym już czynnikiem – ma zazwyczaj ciemniejszą barwę. Poza tym, jego charakterystyka w żaden inny sposób nie odbiega od papieru produkowanego w sposób tradycyjny, czyli z drzew.

Zastanawiasz się, czy do drukowania Twoich materiałów możemy wykorzystać papier ekologiczny? Oczywiście! Dokonując zamówienia online, w przypadku wielu rodzajów materiałów drukowanych, możesz wybrać papier ekologiczny oznaczony specjalną zieloną ikonką nawiązującą do recyklingu – na przykład papiery Nautilus lub Kraftliner, którego jedna z dwóch warstw pochodzi z makulatury.

Papier ekologiczny bywa wykorzystywany do wielu celów jako papier matowy, papier ozdobny lub przyjmujący inne właściwości. Jego ciemniejsza barwa nie ma większego znaczenia, zwłaszcza że będzie on pokryty drukiem, jak również uszlachetnieniami. W naszej drukarni zamówisz między innymi wizytówki, zaproszenia, kalendarze, pocztówki, teczki, koperty i opakowania wyprodukowane w ten sposób. Papier ekologiczny świetnie spisuje się także w produkcji kalendarzy, okładek do notesów i katalogów, a także innych materiałów reklamowych i POS.

Podsumowanie

Dokonując zamówienia, rozważ wybór papieru ekologicznego o doskonałych właściwościach. W ten sposób przysłużysz się planecie. Wykorzystywanie papieru ekologicznego do produkcji materiałów drukowanych to także atut, który pomoże Ci w budowaniu pozytywnego wizerunku wśród klientów i partnerów biznesowych. Ekologia jest na czasie!

Kategoria

Zostaw komentarz