Trendy w druku i projektowaniu 2020: kolor roku według Pantone

Posted by:Marta Wujda Posted on:13 grudnia 2019 Comments:0

Koniec roku sprzyja podsumowaniom. Jest też okazją, żeby zastanowić się, jakie trendy będą istotne w kolejnym roku. Papier w cyfrowej erze nie umiera. Druk ma się dobrze, a wraz z nim projektowanie wizualne. Jakie trendy w tych obszarach warto brać pod uwagę? Poznajcie kolor roku według Pantone.

Pantone Color Institute od dwudziestu lat pod koniec roku publikuje propozycję koloru na rok następny. Wybór wynika z pracy trendspotterów, którzy śledzą różne obszary ludzkiej aktywności – od mody, przez design, filmy, teledyski, po szeroko rozumianą popkulturę. Na tej podstawie instytut wyznacza kolor, który ma najlepiej oddawać „ducha epoki” – a przynajmniej ducha nadchodzących dwunastu miesięcy.

Od koralowców do klasycznego niebieskiego

Przypomnijmy krótko dla tych z Was, którzy przeoczyli. Kolorem 2019 roku był Living Coral. Według instytutu to kolor ciepły, kojarzony z komfortem i równowagą w ciągle zmieniającym się środowisku. Wybrana barwa była odpowiedzią na ekspansję mediów społecznościowych, technologii cyfrowych i mediów społecznościowych, które są coraz mocniej obecne w naszych relacjach towarzyskich i życiowych.

Living Coral to odpowiedź na poszukiwanie zarówno autentycznych doświadczeń, jak i kontaktów z innymi. Zachęca do optymizmu i poszukiwań nowości. Symbolizuje naszą potrzebę radosnej ekspresji. Pantone Color Institute opisuje na swojej stronie ten kolor jako fuzję współczesności, w której z jednej strony szukamy kontaktu z naturą, a z drugiej chcemy ciągłej obecności w mediach społecznościowych. Przywołuje na myśl rafy koralowe, które są schronieniem dla innych kolorów. 

W roku 2020 kolorem najbardziej na czasie będzie klasyczny niebieski – Classic Blue, w palecie Pantone oznaczony symbolem 19-4052 TCX. Jak można przeczytać w opisie przygotowanym przez Pantone Color Institute, jest to kolor ponadczasowy, spokojny, jak niebo o zmierzchu, jak tradycyjny dżins. Skłania do myślenia, ale podkreśla też stabilność i zaufanie. Sprzyja koncentracji oraz skłania do refleksji.

Wybór koloru ma znamiona samospełniającej się przepowiedni. Werdykt instytutu jest bowiem zawsze szeroko komentowany w mediach, także tych zajmujących się projektowaniem graficznym. W jakiś sposób zobowiązuje więc branżę. Designerzy, graficy, projektanci (m.in. sprzętu elektronicznego) biorą pod uwagę wybór Pantone, rozumiejąc, że nie warto go ignorować.

Classic blue dla grafików w różnych odcieniach

Na potrzeby grafików internetowych i tych zajmujących się drukiem Pantone podaje również przybliżone odpowiedniki Classic Blue w różnych schematach kolorystycznych.

 • RGB 15 76 129
 • HEX/HTML #0F4C81
 • CMYK 100 76 25 0

Oczywiście nie jest to taki sam odcień, lecz i sam kolor podany przez Pantone może się różnić w zależności od nośnika. Jest to szczególnie ważne w druku, gdzie trzeba brać pod uwagę wiele zmiennych, które mogą wpływać na kolor podczas drukowania.

W naszym serwisie Chroma Stock można znaleźć przykłady grafik z błękitem jako dominującym elementem.

Na zakończenie kolory wybrane przez Pantone Color Institute w ostatnich dziesięciu latach:

 • 2018: Ultra Violet
 • 2017: Greenery
 • 2016: Rose Quartz
 • 2016: Serenity
 • 2015: Marsala
 • 2014: Radiant Orchid
 • 2013: Emerald
 • 2012: Tangerine Tango
 • 2011: Honeysuckle
Kategoria