5 prostych sposobów, by w nowym roku stać się lepszą wersją siebie

Posted by:Marta Wujda Posted on:10 grudnia 2019 Comments:0

Jeśli nie planujecie wielkich noworocznych rewolucji – nie rezygnujcie z własnego rozwoju. Nawet najdrobniejsze decyzje mogą przyczynić się do zmian na lepsze!

„Od przyszłego roku będę chodzić na siłownię”, “wybiorę się na kurs językowy”, “będę częściej odwiedzać rodzinę”, “zwiedzę to i tamto” – brzmi znajomo? Prawdopodobnie większość z nas obiecywała sobie, że nowy rok, szeroko kojarzony z nowym początkiem, ułatwi zrobienie rzeczy, które zmienią nas na lepsze. Nie tylko w naszych oczach, ale też w oczach innych! Niestety, plany te zazwyczaj już po pierwszym miesiącu sypią się w gruzy, dlatego przedstawiamy 5 prostych sposobów, które z wyjątkową łatwością i bez wydawania fortuny będziecie mogli zrealizować.

Powiedzenie, że „najlepsza inwestycja to inwestycja w siebie” nie wzięło się bowiem znikąd.

1. Zaangażuj się

Dzięki zaangażowaniu człowiek może osiągać więcej sukcesów, zarówno w pracy, jak i życiu prywatnym.

Jeśli jesteś bezrobotny, znajdź coś, co cię interesuje i oddaj się temu. Jedną z największych bolączek firm jest brak zaangażowania pracowników, od których zależy wydajność organizacji. Wykonywanie jak najlepiej swojej pracy może skończyć się awansem, co nie tylko daje człowiekowi wielką przyjemność, ale i satysfakcję. Zaangażowanie w związku czy w rodzinie to jeden z ich głównych budulców.

Nie zapominajmy, że potrzeba miłości i przynależności, więzi i bycia kochanym jest jedną z sześciu fundamentalnych potrzeb człowieka. Warto się zaangażować.

2. Bądź otwarty

Żyjemy w czasach, kiedy łatwiej jest nam być otwartym, m. in. poprzez internet i rozwój komunikacji, które sprawiają, że świat staje się „mniejszy”. Choć większość osób określa się mianem otwartych, nie jest to wcale powszechna cecha. Otwarcie się to poczucie wolności, pewności siebie, zaznajomienie z innymi kulturami czy poznawanie ludzi. Za przykład weźmy sytuację, kiedy wyjeżdżamy za granicę i boimy się rozmawiać z „lokalsami” – bo nie znamy ich języka, bo nie ma innego sposobu, żeby nas zrozumieli, pewnie nawet nas nie lubią, bo przecież nie jesteśmy z ich kraju.

Gdy człowiek jest otwarty, nie boi się iść przed siebie, sięgać po nowe, odkrywać!

Właśnie dlatego jest to jeden ze sposobów na bycie lepszym sobą. Otwórz się na świat, jest piękny.

3. Unikaj negatywnych emocji

Negatywne emocje i czarnowidztwo są bardziej zaraźliwe od uśmiechu. Jedni radzą sobie z nimi lepiej, inni gorzej. Ważne jest jednak, by zidentyfikować źródło ich powstawania. Ludzie często, bardziej lub mniej świadomie, stosują negatywne strategie radzenia sobie ze złymi emocjami. Do takich sposobów należy np. unikanie (staramy się unikać sytuacji, które mogą wywoływać negatywne emocje), odrzucenie (zaprzeczamy istnieniu negatywnych emocji, które zaczynają się kumulować) oraz rywalizacja (oparta na jakże powszechnym schemacie, który najlepiej opisuje zdanie: Ty masz źle? A co JA mam powiedzieć?). Chodzi jednak o to, by negatywne emocje przekształcić tak, aby przyniosły korzyści.

Trzeba uwierzyć w siebie i wierzyć, że z każdą złą emocją można sobie poradzić.

4. Poświęć swój czas innym

Przyjaciele i rodzina to najlepsze, co może spotkać człowieka w życiu. Żadne pieniądze, ekskluzywne wycieczki i drogie samochody nie zastąpią osoby, której można opowiedzieć o swoich przygodach. Właśnie dlatego tak ważne jest poświęcanie swego czasu innym. Każda relacja musi być pielęgnowana, aby mogła przetrwać. Jak bardzo szeroki jest uśmiech waszej mamy, kiedy wracacie do rodzinnego domu? Jak bardzo cieszy się wasze dziecko, kiedy po pracy macie czas, aby w końcu się z nim pobawić?

To właśnie spędzony wspólnie czas buduje najpiękniejsze relacje. Poświęćcie go swoim bliskim.

5. Bądź na bieżąco

W natłoku pracy i obowiązków czy nawet zbliżających się wielkimi krokami Świąt łatwo o czymś zapomnieć. Aplikacje i telefony komórkowe mogą nas zawieść w najmniej oczekiwanych momentach.

Właśnie dlatego warto zainwestować w kalendarz, który zawsze przypomni o naszych planach.

Ma to na uwadze drukarnia internetowa Chroma.pl, która w swojej ofercie proponuje klientom wiele rodzajów kalendarzy, na których będą mogli sporządzać zapiski:

Kalendarz jednodzielny czyli kalendarz z jednym skrzydełkiem, na którym można wygodnie zapisywać wszystkie rzeczy do wypełnienia w danych dniach;

Kalendarz trójdzielny który dzięki trzem skrzydełkom nie tylko daje możliwość umieszczania notatek na trzy miesiące do przodu, ale też wygodne rzucanie na nie okiem;

Kalendarz listwowany poza praktycznym charakterem pełni też funkcję dekoracyjną – można powiesić go jak obraz, a przy tym mieć na oku wszystkie ważne do wypełnienia obowiązki;

Kalendarz spiralowany daje możliwość wygodnego przewracania stron, dzięki czemu można z łatwością powrócić lub przeskoczyć do zaplanowanych w odległych terminach wydarzeń;

Biuwar umieszczony na biurku jest najpraktyczniejszą opcją do sporządzania notatek. Pełni on funkcje podkładki, która jest na miejscu zawsze gdy trzeba coś zapisać, np. podczas prowadzenia rozmowy telefonicznej.

Tekst: Paula Kierzek, F5

Kategoria