Stwórz swoją kartkę świąteczną!

Posted by:Agata Cierpich Posted on:21 grudnia 2022 Comments:0
kartki świąteczne


Zobacz poradnik, jak przygotować projekt łączący kilka uszlachetnień

Wielkimi krokami zbliża się najbardziej magiczny okres w roku, a wraz z nim jedna z najpiękniejszych świątecznych tradycji! Tak, dobrze się domyślasz, mamy na myśli kartki świąteczne. Już od wielu lat ozdobne kartki świąteczne z życzeniami wysyłamy nie tylko do najbliższej rodziny i przyjaciół. Obecnie wielką popularnością cieszą się także firmowe kartki świąteczne dla pracowników oraz te wysyłane do klientów i wspólników. 

Chcesz, by w tym roku Twoje kartki świąteczne zrobiły naprawdę dobre wrażenie? Zamiast korzystać z kartek kupionych w markecie zaprojektuj je sam! Dziś dzielimy się prostym poradnikiem, w którym krok po kroku przeprowadzimy Cię przez proces tworzenia kartki świątecznej z kilkoma uszlachetnieniami. 

Po lekturze będziesz wiedzieć, jak łączyć ze sobą złocenie, lakier UV3D oraz wykrojnik na przykładzie kartki świątecznej. Projekt przygotujemy w programie Adobe Illustrator.

Zacznij od dużej dawki świątecznych inspiracji!

Jak już wcześniej ustaliliśmy tematem naszego projektu będzie kartka świąteczna. Jeśli jeszcze nie masz pewności co do głównego motywu to polecamy rozpocząć poszukiwania od odwiedzenia serwisu stock.chroma.pl. W naszym banku zdjęć znajdziesz tysiące grafik o tematyce świątecznej w wysokiej jakości. Jesteśmy pewni, że znajdziesz tam coś dla siebie! P.S teraz możesz wypróbować nasz nowy pakiet 5 zdjęć za jedyne 70 złotych – bez limitu czasowego. 

Tradycyjna kartka świąteczna kojarzy nam się ze świątecznym drzewkiem i kolorystyką skupioną na zieleni i czerwieni. Aby nieco przełamać ten schemat wybierzemy grafikę przedstawiającą sylwetkę Świętego Mikołaja na tle nocnego nieba. Chcemy, by nasza kartka świąteczna była naprawdę wyjątkowa, a wybrany motyw pozwoli użyć kilku rodzajów uszlachetnień, by stworzyć coś niesamowitego. Skupimy się na podkreśleniu obrysu postaci Mikołaja, a płatki spadającego śniegu będą przykuwać wzrok odbijając się od ciemnego tła.

Kartko świąteczna, ozłoć się!

Pora rozpocząć projekt! Pierwszym krokiem będzie utworzenie obszaru roboczego o rozmiarze A5 (105x148mm). Uszlachetnienia nie powinny znajdować się w odległości mniejszej niż 3 mm od linii cięcia. Pamiętaj, że będzie to kompozycja zamknięta – elementy nie powinny wychodzić poza krawędź. Stosując obramowania zadbaj, by ich grubość nie była mniejsza niż 2 pkt. 
Co dalej? W centralnym miejscu kompozycji umieszczamy obrys Świętego Mikołaja. Ważne, by wybrać kolor czarny (K=100), bo tylko elementy w tym kolorze zostaną uszlachetnione. 


Kolejnym krokiem będzie utworzenie zaspy śnieżnej. Wykorzystamy tutaj zasadę perspektywy powietrznej, mówiącą o tym, że obiekty znajdujące się dalej od odbiorcy są jaśniejsze i mniej nasycone. 

Taki efekt możemy uzyskać, nanosząc na poszczególne plany z zaspami samo złocenie, a następnie różne tekstury. Aby nieco urozmaicić naszą kartkę, na projekt naniesiemy choinki. Miejsca zaznaczone białym kolorem zostaną pominięte przy pokrywaniu projektu złoceniem.

Zapamiętaj na przyszłość! Technika złocenia najlepiej prezentuje się ze stonowanymi teksturami i jednolitymi kolorami.


Następnym krokiem będzie uzupełnienie krajobrazu płatkami śniegu. Stworzymy w ten sposób piękną i spójną kompozycję. Tym samym możemy przejść do dodawania kolejnych uszlachetnień.

Czasem mniej znaczy więcej!

Domyślacie się już jaka będzie kolejna technika, którą wykorzystamy w projekcie kartki świątecznej? Będzie to zastosowanie wykrojnika! Technika ta pozwala na wycięcie w projekcie własnych kształtów. Należy pamiętać, że nie powinno się wycinać bardzo małych i zbyt skomplikowanych figur. 

W naszym projekcie do zastosowania tej techniki idealnie nadadzą się kształty księżyca i gwiazd.

Ważne! Pamiętaj, by na czas projektowania  wszystkie warstwy umieścić w jednym obszarze roboczym, żeby móc kontrolować położenie elementów względem siebie. Zadbaj o to, by poszczególne kształty różnych uszlachetnień były oddalone od siebie o kilka milimetrów. Warstwę wykrojnika zawsze roboczo zaznaczamy innym kolorem niż złocenie!

Wisienka na torcie, czyli lakier UV3D

Ostatnim uszlachetnieniem użytym w projekcie naszej kartki świątecznej będzie lakier UV3D. Jaki efekt dzięki niemu uzyskamy? Lakier uzupełni złocenie i wykrojnik o elementy z wyraźną, wyczuwalną fakturą. 

Motywem przewodnim na naszym projekcie są płatki śniegu i gwiazdy na ciemnym niebie, dlatego warto jeszcze raz zwrócić uwagę, czy są odpowiednio rozłożone na całej kompozycji. Elementy uszlachetniane lakierem UV3D zaznaczamy roboczo na czerwono i rozmieszczamy  na projekcie zachowując odpowiednie marginesy.

Zapamiętaj na przyszłość! Lakier UV nie jest zupełnie przezroczysty, ma delikatny żółty odcień. Lakier nie może dotykać linii cięcia, powinien być od nich odsunięty o co najmniej 3 mm. 

Przygotuj swoją kartkę świąteczną do druku

Już tylko kilka kroków dzieli Cię od posiadania autorskich kartek świątecznych! Aby odpowiednio przygotować projekt do druku rozdziel warstwy robocze na odpowiednie uszlachetnienia. Pamiętaj, że wymagany kolor to czarny (K=100).

Nie zapomnij o najważniejszym, czyli o warstwie z wydrukiem! W tym przypadku projekt oparty jest na uszlachetnieniach, dlatego jako tło wybieramy jednolity kolor. Podpowiadamy, że ciemne kolory podkreślą połysk i fakturę złocenia i lakieru UV3D. Tworzymy obszar roboczy z wybranym kolorem.

Poszczególne obszary robocze zapisujemy pojedynczo jako osobne pliki PDF.

To już wszystko! Tak przygotowany projekt jest gotowy do tego, by w prosty sposób zlecić jego realizację na chroma.pl. Ty możesz się zrelaksować z kubkiem gorącej herbaty, a my zajmiemy się całą resztą!

Stwórz własne kartki świąteczne z Chroma! 

Nie zwlekaj ani chwili i rozpocznij pracę nad swoją kartką świąteczną już teraz. Tworząc projekt łączący kilka uszlachetnień z pewnością uzyskasz oryginalny i robiący wrażenie efekt – a przecież o to właśnie chodzi! Jeśli masz już gotowy projekt to realizacja zamówienia w naszym prostym kreatorze zajmie Ci jedynie kilka minut! 

Pamiętaj, że jeśli masz jakiekolwiek pytania możesz zawsze do nas napisać. Z przyjemnością odpowiemy na wszystkie pytania, by pomóc Ci stworzyć wyjątkową i jedyną w swoim rodzaju kartkę świąteczną. 

Kategoria