Czym jest folia monomeryczna?

Posted by:Redaktor Chroma Posted on:25 lipca 2023 Comments:0
folia monomeryczna

Folia monomeryczna jest chętnie wykorzystywana do przygotowania wielu materiałów reklamowych. Zwiększa ich wytrzymałość, jest łatwa w aplikacji, a do tego dostępna w niskiej cenie. Przyjrzymy się bliżej folii monomerycznej, która tak chętnie jest wybierana w branży poligraficznej.

Folia monomeryczna – co to jest?

Folia monomeryczna, zwana też monomerową jest chętnie wybierana podczas produkcji różnego rodzaju materiałów reklamowych – zarówno tych wykorzystywanych wewnętrznie, jak i zewnętrznie.

Główną zaletą stosowania tego rodzaju folii do wydruków jest podniesienie ich trwałości. Folia monomeryczna może z powodzeniem pozostać w doskonałym stanie nawet przez okres 3-5 lat. Dopiero po tym czasie należy ją wymienić, aby móc nadal wykorzystywać materiał reklamowy, o ile jest to możliwe. Dlatego też jest stosowana w przypadku reklam długookresowych takich jak np. druki wielkoformatowe.

Folia monomeryczna składa się zazwyczaj z 3 warstw:

  • folii – to główna i wierzchnia warstwa, istnieje możliwość jej zadrukowania oraz dodatkowego zabezpieczenia jej przy pomocy laminatu (w takim przypadku konieczne jest wybranie laminatu monomerycznego);
  • kleju – kolejną warstwą pod folią jest klej, ta warstwa jest obustronnie kleista, najczęściej wykorzystywany jest tutaj klej akrylowy, alternatywą może być klej rozpuszczalnikowy, który jest nieco trwalszy i nie wchodzi w reakcje z wodą;
  • podkładu – ostatnią warstwą jest nośnik produkty, czyli właśnie podkład. W tym celu wykorzystywane są podkłady papierowe o różnej gramaturze. Dobrym pomysłem będzie wybranie papieru dwustronnie silikonowany, gdyż zapewnia największą wytrzymałość materiałom reklamowym.

Zastosowanie folii monomerycznej

Główna zasada jest taka – folia monomeryczna wykorzystywana jest na płaskich i gładkich powierzchniach. Nie zalecane jest stosowanie jej na elastycznych, miękkich czy wypukłych powierzchniach z nierównościami. Jeśli szukasz folii, która sprawdzi się w takim przypadku, to koniecznie zwróć uwagę np. na zalety folii polimerowej, gdyż wyróżnia się znacznie większą elastycznością.

Warto też wiedzieć, że folia monomeryczna przeznaczona jest do stosowania krótkookresowego, średniookresowego oraz długookresowego.

Oto kilka przykładów wykorzystania druku na folii monomerycznej:

  • druk wielkoformatowy;
  • naklejki na szyby samochodowe;
  • naklejki na meble, ściany, lustra itd.;
  • tablice reklamowe;
  • naklejki i etykiety o różnym przeznaczeniu;
  • okleiny w witrynach sklepowych.

Warto podkreślić, że tego rodzaju folia jest chętnie wykorzystywana do przygotowywania materiałów reklamowych wykorzystywanych podczas różnego rodzaju eventów, konferencji czy targów branżowych.

Dlaczego warto wybrać druk na folii monomerycznej?

Gwarancja podniesienia trwałości wydruków to ogromna zaleta folii monomerycznej. Nie można zapomnieć także o tym, że doskonale podnosi jakość materiałów reklamowych. Wszystko za sprawą tego, że dostępne są różne rodzaje tej folii. Do wyboru masz wariant bezbarwny lub też biały. W naszej drukarni Chroma klienci mogą też zdecydować się na rodzaj podłoża w postaci folii monomerycznej Avery z efektem błysku lub matu. Wybierz wykończenie, które spełnia Twoje oczekiwania i wpłynie pozytywnie na wygląd wydruku.

Łatwy montaż i dopasowanie do różnych powierzchni to kolejna ważna zaleta, którą nie można ignorować. Bez problemu możliwe jest przycinanie folii do niemal każdego kształtu i rodzaju podłoża. Jeśli nie zdecydujesz się na folię monomeryczną w trakcie zamówienia nadruku, to nic straconego. W zaledwie kilku prostych krokach możliwe jest docięcie i założenie jej już po zadruku.

Zwróćmy uwagę na moment jeszcze na kwestie związaną z wytrzymałością, którą cechuje się folia monomeryczna. Po zamontowaniu jej materiał reklamowy staje się odporny na warunki atmosferyczne. Dzięki temu można z powodzeniem wykorzystać ją np. przy druku wielkoformatowym, który ma być ulokowany na ścianie domu wielorodzinnego. Zalecane jest jednak zastosowanie dodatkowego laminatu, który sprawi, że nadruk utrzyma pełną głębię kolorów.

Dlaczego jeszcze warto wykorzystywać druk na folii monomerycznej? To rozwiązanie jest nie tylko bardzo praktyczne i zapewnia profesjonalny wygląd, ale też nie wpływa znacząco na wzrost kosztów za wydruk. Niska cena sprawia, że ten rodzaj folii należy dziś do jednych z najchętniej wybieranych przez klientów.

Jak aplikować folię monomeryczną?

Najlepiej, aby aplikacją folii na druku zajęli się doświadczeni specjaliści. Wtedy na pewno zyskasz wszystkie korzyści, wynikające ze stosowania folii monomerycznej. Profesjonalista będzie wiedział, że folię można aplikować na dwa sposoby – na mokro lub sucho. W obu przypadkach bardzo ważne jest to, aby odpowiednio przygotować podłoże – konieczne jest dokładne oczyszczenie. Warto zaznaczyć, że najłatwiejszym i najszybszym sposobem montażu folii monomerycznej jest aplikowanie na mokro.

Kategoria