Co powinien zawierać katalog firmowy?

Posted by:Redaktor Chroma Posted on:25 lipca 2023 Comments:0
Co powinien zawierać katalog firmowy

Jeśli obawiasz się, że drukowanie katalogów firmowych to już zamierzchła przeszłość, to jesteś w błędzie. Firmy, sprzedające większą liczbę produktów, nadal chętnie zamawiają papierowe katalogi, których zadaniem jest przedstawienie specyfikacji i walorów ich oferty. Jednak, aby katalog firmowy gwarantował realizację najważniejszego celu, czyli zwiększał sprzedaż, musi zawierać kluczowe informacje i być prawidłowo wydrukowany.

7 rzeczy, które powinien mieć katalog firmowy

Wstęp, który wzbudzi zaufanie

Każdy katalog firmowy powinien mieć na początku wstęp, w którym krótko przedstawisz swoją firmę lub markę. Zawrzyj tam informacje, które są ważne z perspektywy klienta, pochwal się tym, co wyróżnia Twoją firmę i postaraj się wzbudzić zaufanie. Z pomocą logo poprzednich klientów, nagród, wyróżnień bądź certyfikatów z pewnością zachęcisz do dalszego przeglądania katalogu. Skup się również na zaletach współpracy z Tobą. Niech klient wie, że zapewnisz mu realne korzyści!

Czytelna nawigacja

Chcesz wiedzieć, co powinien zawierać katalog firmowy? Kluczowe znaczenie ma wygoda użytkownika, więc zadbaj o prostą i czytelną nawigację – bez względu na to, czy przygotowujesz katalog w formie elektronicznej, czy papierowej. Wtedy przeglądanie katalogu sprawi przyjemność, a użytkownik z pewnością znajdzie tam wszystkie niezbędne informacje. Jak możesz ułatwić nawigację po papierowym katalogu? Są trzy metody, które to umożliwiają:

  • klasyczny spis treści,
  • adnotacje z numerem strony, gdzie użytkownik znajdzie więcej pokrewnych informacji,
  • linki do konkretnego miejsca na Twojej stronie internetowej,
  • kody QR, które można łatwo i szybko zeskanować, aby użytkownik mógł obejrzeć więcej zdjęć lub przejść do Twojej strony internetowej.

Podział katalogu na kategorie

Kolejny sposób na intuicyjne i wygodne przeglądanie katalogu firmowego – to oczywiście przemyślane kategorie. Zastanów się wcześniej, jaki podział będzie najlepszy dla odbiorców. Do dyspozycji masz kilka opcji np. podział ze względu na:

  • odbiorców – dla kobiet, mężczyzn, nastolatków czy dzieci;
  • funkcje – np. mycie szyb, usuwanie kamienia, dezynfekcja, czyszczenie granitu, sprzedaż nieruchomości lub wycieczek itd.;
  • miejsce zastosowania produktów – np. hotele, biura, zakłady przemysłowe, lokale gastronomiczne, obiekty użyteczności publicznej.

Profesjonalne zdjęcia

W każdym katalogu firmowym powinny znaleźć się profesjonalne, czytelne i atrakcyjne wizualnie zdjęcia. To właśnie fotografie najlepiej zaprezentują oferowane przez Ciebie produkty. Zadbaj o wysokiej jakości zdjęcia dostosowane do grupy docelowej. Być może lepszym wyborem będą fotografie na białym tle lub też maksymalnie kreatywne i oryginalne.

Pamiętaj, że fotografie będą utożsamiona z rzetelnością i jakością Twojej firmy lub marki. Warto dodać do katalogu firmowego też zdjęcia zespołu, siedziby firmy lub obiektów, gdzie można skorzystać z Twoich usług np. hoteli, pensjonatów itp.

Nawet najbardziej atrakcyjne zdjęcia nie przyciągną uwagi, gdy będą miały zbyt małą rozdzielczość. Staną się wtedy nieczytelne, dlatego podczas projektowania katalogu firmowego dodaj fotografie o rozdzielczości 300-350 dpi.

Atrakcyjne przedstawienie zastosowania produktów

Gdy zastanawiasz się, co powinien zawierać katalog firmowy, koniecznie uwzględnij też zdjęcia z praktycznym wykorzystaniem produktów. Takie fotografie stanowią ciekawe urozmaicenie papierowego katalogu, pobudzają wyobraźnię, budują pozytywne skojarzenia, a także po prostu mogą przekonać do dokonania zakupu. W tym przypadku również dopasuj styl fotografii do grupy odbiorców, do jakiej chcesz trafiać.

Kody produktów, które ułatwią składanie zamówień

Jeśli umożliwiasz składanie zamówienia w sposób telefoniczny czy online, warto zadbać o to, aby przy nazwach i zdjęciach znalazły się też kody produktów. To doskonały sposób na ułatwienie i przyspieszenie procesu zamawiania. 

Każdy produkt powinien zawierać kod produktu, w którym znajdą się także informacje na temat jego właściwościach, np. o wariancie kolorystycznym. W przypadku licznego asortymentu to prawdziwe must have!

Informacje o sposobie zamawiania produktów i dostawie

W Twoim katalogu firmowym muszą znaleźć się także informacje o tym, w jaki sposób klient może się skontaktować z przedstawicielami firmy, a także jak wygląda sam proces składnia zamówienia. Ważne staje się to, aby jasno zostało wskazane, czy oferta firmy skierowana jest dla klientów indywidualnych i firm bądź też tylko do firm.

Podsumowując, aby Twój katalog mógł sprzedawać uwzględnij w nim informacje o:

  • sposobie zamawiania,
  • czasie realizacji zamówienia,
  • kosztach związanych z dostawą.

Dzięki temu zwiększysz sprzedaż, ale też zautomatyzujesz procesy sprzedażowe.

Kategoria