Wszystko, co chcecie wiedzieć o technologii katalogów PUR, a boicie się zapytać

Posted by:Marta Wujda Posted on:29 maja 2019 Comments:0

Co łączy buty sportowe, wyposażenie używane przez astronautów NASA i drukowane katalogi? Wszystkie istnieją dzięki tej samej technologii.

Tą technologią są poliuretany. W drukarni są one podstawą niezwykle wytrzymałego i elastycznego kleju wykorzystywanego dla klejenia katalogów PUR. W przyrodzie poliuretany naturalnie nie występują, ale jej nie szkodzą i są neutralne ekologicznie. Z punktu widzenia chemika są to substancje nazywane polimerami, powstające dzięki reakcjom chemicznym. Dokładny opis wymagałby naukowych szczegółów, które nie-chemików mogą znużyć. Bardziej efektowna jest mało znana kariera poliuretanów.

Od technologii kosmicznych do katalogów PUR

W początkach wytwarzania poliuretanów zainteresowała się nimi amerykańska agencja kosmiczna NASA. Inżynierowie stworzyli z nich pianki, które wypełniły buty dla astronautów. W efekcie obuwie to zyskało parę cech, które wcześniej się wykluczały. Było bardzo odporne, a jednocześnie zapewniało odpowiednią wentylację. Ten sukces zapewnił poliuretanom przejście do sektora cywilnego, gdzie zyskały nowe zastosowania. Najpierw zrewolucjonizowały buty sportowe. Nadawały się do tego świetnie jako materiał łatwy do kształtowania, zmieniania składu i gęstości w zależności od przeznaczenia butów. Sprawdziły się zarówno w modelach do biegania, jak i tych do gry w piłkę czy górskich wycieczek.

Mniej spektakularna, ale z punktu widzenia przeciętnego człowieka równie istotna jest rewolucja w chemii przemysłowej. Poliuretany stały się podstawą nowych lakierów, farb, klejów – także tych drukarskich. Dzięki temu zmieniły się publikacje biznesowe. Dobrze wydane raporty, zestawienia roczne, katalogi produktów muszą – podobnie jak buty astronautów przed laty – łączyć dwie przeciwstawne cechy. Muszą być jednocześnie eleganckie, wydrukowane na grubym papierze, jak i wytrzymałe. Tyle że taki papier trudno zszyć w tradycyjny sposób. I tu z pomocą przychodzi klejenie PUR, które jest jednocześnie mocne i elastyczne. Użyte do klejenia katalogu sprawia, że kartki pozostaną na miejscu, nawet gdy strony będą wielokrotnie szeroko otwierane i dociskane do powierzchni, na której leży publikacja.

Śmiało projektuj styl i rozmiar publikacji – PUR zapewni wytrzymałość

Właściwości kleju PUR przekładają się na korzyści biznesowe dla klienta, który drukuje duże, obszerne materiały, na przykład raporty roczne. Można zamówić publikację mającą nawet 580 stron – PUR zapewni jej odpowiednią trwałość. 

PUR dobrze przylega do różnych rodzajów papieru: offsetowego, kredowego matowego lub błyszczącego. Jest też odporny na temperaturę: zarówno bardzo wysoką, jak i bardzo niską. Tak klejony katalog, na przykład wydany na papierze kredowym, dobrze współgra również z uszlachetnieniami. Okładkę warto pokryć folią – wtedy publikacja wygląda jeszcze bardziej prestiżowo.

Kategoria