Ekologiczna drukarnia – czy to jest możliwe?

Posted by:Redaktor Chroma Posted on:23 marca 2022 Comments:0
ekologiczna drukarnia

Troska o ekologię nie jest Ci obca? Popieramy Twoją postawę! Z pewnością ucieszy Cię fakt, że Chroma to drukarnia ekologiczna. Jako najnowocześniejsza drukarnia cyfrowa w Polsce na co dzień dbamy o środowisko, między innymi poprzez recykling odpadów i środków chemicznych, wykorzystanie papieru ekologicznego i przyjaznych środowisku farb. Sprawdź, w jaki sposób, wybierając usługi naszej drukarni internetowej, minimalizujesz straty ponoszone przez planetę!

Dlaczego ekologiczne życie jest ważne?

Zanieczyszczenie środowiska ma wiele wymiarów. Jednym z nich jest zanieczyszczenie powietrza, a Polska zalicza się pod tym względem do niechlubnej europejskiej czołówki. Chociaż za niebezpieczny smog odpowiada przede wszystkim tak zwana niska emisja pochodząca z domowych urządzeń grzewczych, nie można bagatelizować roli biznesu. Prowadzenie go w sposób zrównoważony może przyczynić się do poprawy jakości powietrza w kolejnych latach.

Szacuje się, że do 2025 roku zaśmiecenie ziemi plastikiem może się podwoić! Jedyną szansą, aby odwrócić ten trend, jest recykling odpadów, a także zastępowanie tworzyw sztucznych materiałami ekologicznymi. Równie ważny problem stanowi zanieczyszczenie gleby i wody, które w skrajnych przypadkach przekłada się na skażenie żywności! Najwyższy czas dołożyć wszelkich starań, by wyeliminować szkodliwe substancje z procesu produkcji. Troska o środowisko to nasz obowiązek wobec przyszłych pokoleń, którym należy się możliwość korzystania z dobrodziejstw czystej planety!

W jaki sposób Chroma dba o ekologię?

Chroma to nie tylko nowoczesna drukarnia internetowa, która oferuje swoim klientom najwyższą jakość druku, ale również drukarnia ekologiczna. Co to znaczy i w jaki sposób przyczyniasz się do mniejszego zanieczyszczenia planety, wybierając właśnie naszą ofertę?

 • Recykling i oszczędzanie energii

Nasza troska o środowisko zaczyna się od codziennych dobrych praktyk – w naszych zakładach produkcyjnych oraz biurach prowadzimy restrykcyjną politykę segregacji odpadów. Obecnie w 100% trafiają one do firm recyklingowych i są przetwarzane, zyskując drugie życie, z czego jesteśmy niezwykłe dumni! W naszym budynku wprowadziliśmy szereg przyjaznych środowisku rozwiązań i praktyk, takich jak:

 • najbardziej ekonomiczne źródła światła LED, 
 • plakietki przypominające pracownikom o oszczędzaniu energii, 
 • czujniki wyłączające oświetlenie oraz redukujące zużycie wody w naszych łazienkach, 
 • szkolenia dotyczące segregacji odpadów dla naszych pracowników, 
 • audyt energetyczny analizujący zużycie energii,
 • papier pochodzący z resztek produkcyjnych, wykorzystywany w naszych biurach, 
 • ograniczenie drukowania dokumentów, 
 • zbiórka nakrętek z plastikowych butelek wspierająca działalność charytatywną i recykling.

Doskonale wiemy, że drukarnia cyfrowa zawsze będzie korzystać choćby w minimalnym stopniu ze środków chemicznych i generować odpady. Jednak nie zwalnia nas to z obowiązku dbania o ekologię, dlatego również środki chemiczne wykorzystywane w naszych zakładach są poddawane recyklingowi.

 • Przyjazne środowisku materiały

Jako drukarnia online dysponująca najnowocześniejszym parkiem maszynowym w Polsce możemy ograniczać wykorzystanie niezbyt ekologicznych surowców. Dobrym tego przykładem są używane w naszej drukarni farby – nowoczesne i o wiele bardziej przyjazne środowisku niż ich tradycyjne odpowiedniki. Za druk odpowiada atrament sojowy, który pozwala na dokładniejsze odzworowanie kolorów i jest biodegradowalny, co ułatwia recykling papieru. Korzystanie z papieru ekologicznego jest dla nas oczywistym rozwiązaniem, o czym więcej przeczytasz w osobnym wpisie na naszym blogu.

 • Oszczędność energii

Czujemy się odpowiedzialni za jakość powietrza, która w Polsce pozostawia bardzo wiele do życzenia. Dobrze wiemy, jak wygląda struktura energetyczna naszego kraju – prąd w zdecydowanej większości pochodzi ze spalania węgla. Dlatego w naszej drukarni internetowej wprowadziliśmy procesy ograniczające zużycie energii – z pełną świadomością zrezygnowaliśmy z wykorzystywania talku, co zmniejsza nasze zapotrzebowanie na energię, a jednocześnie produkcję ozonu!

 • Innowacyjne rozwiązania

Największą radość przynoszą nam rozwiązania, które nie dość, że są przyjazne dla środowiska, to w dodatku usprawniają naszą pracę i pozwalają taniej oraz szybciej realizować Twoje zlecenia. Jako pierwsza drukarnia cyfrowa w Europie wprowadziliśmy japońską technologię H-UV, a niebawem wszystkie wykorzystywane przez nas urządzenia będą z nią kompatybilne! Co to oznacza w praktyce? Możliwość rezygnacji z procesu termicznego suszenia, który pochłania mnóstwo energii. Obecnie ekologiczne suszenie H-UV odbywa się szybciej i zdecydowanie bardziej energooszczędnie przy pomocy promieniowania UV.

Postawiliśmy na cyfrowe maszyny drukarskie, aby zużywać mniej energii oraz chemikaliów i wykorzystywać biodegradowalne tonery. Nasi klienci mogą korzystać z elektronicznych proofów za sprawą naszego autorskiego oprogramowania. W ten sposób oszczędzamy papier, ale także koszty połączeń telefonicznych i przesyłek kurierskich, których wymagają drukowane proofy. Recyklingowi podlega 100% naszych płyt drukarskich, a maszyna odpowiadająca za ich obróbkę wytwarza jedynie nietoksyczne produkty uboczne. Promujemy druk cyfrowy, który w przypadku krótkoterminowych dokumentów redukuje ilość odpadów o przynajmniej 10% – nowoczesne cyfrowe urządzenia pobierają niewielką ilość energii.

Po wyprodukowaniu w naszej drukarni online materiały drukowane ruszają w drogę do Ciebie – naszego klienta. Na tym etapie również dbamy o środowisko – w procesie pakowania praktycznie zrezygnowaliśmy z tworzyw sztucznych i wypełniaczy, które nie podlegają recyklingowi. Ponadto korzystamy z ekologicznych kartonów posiadających certyfikat FSC, biodegradowalnej taśmy spinającej PP oraz biodegradowalnej taśmy służącej do banderolowania. Przed podjęciem współpracy sprawdzamy, czy nasi potencjalni dostawcy stosują proekologiczne praktyki i posiadają stosowne certyfikaty.

Podsumowanie

Wierzymy w społeczną odpowiedzialność biznesu, więc oprócz rozwiązań przyjaznych środowisku dbamy o naszych pracowników i lokalną społeczność inwestując między innymi w tutejszy sport. Jeśli również podchodzisz do swojego biznesu w zrównoważony sposób, oferta naszej drukarni ekologicznej jest dla Ciebie! Ekologiczną produkcję materiałów drukowanych z pewnością docenią również Twoi klienci, którym los planety nie jest obcy.

Kategoria