Drukowanie plakatów wyborczych

Posted by:Redaktor Chroma Posted on:20 lipca 2023 Comments:0
Drukowanie plakatów wyborczych

Podczas kampanii wyborczej plakaty wyborcze są chętnie wykorzystywane do przedstawienia kandydatów i ich programów. Wystarczy przykleić je w widocznym miejscu, aby przyciągnąć uwagę potencjalnych wyborców. Najpierw musisz jednak zadbać o to, by plakaty dobrze się prezentowały, były wykonane z wysokiej jakości papieru i swoim wyglądem nawiązywały do programu. Poznaj zasady druku plakatów wyborczych!

4 zasady druku plakatów wyborczych

Plakaty wyborcze to podstawowy format, który służy do prezentacji kandydatów podczas wyborów. Do dyspozycji masz dwa rodzaje plakatów – zbiorcze z kandydatami danego komitetu wyborczego, a także wariant przygotowany dla pojedynczego kandydata. Przekonaj się już teraz, jak przygotować i zaprojektować skuteczne plakaty dla kandydatów w wyborach.

Wyróżniający projekt

Jeszcze zanim przystąpisz do druku plakatów wyborczych, należy wybrać przemyślany i atrakcyjny wizualnie projekt. To właśnie dzięki niemu skutecznie przedstawisz swój program wyborczy. 

Zacznij od wybrania wyraźnego fontu. Istotna jest też kolorystyka, która będzie nawiązywała do barw komitetu wyborczego. Pamiętaj również o stosowaniu kontrastujących kolorów np. granatu i bieli lub bieli i czerwieni, zamiast barw, które się ze sobą zlewają typ pomarańcz i czerwień.

Jakie jeszcze obowiązują zasady podczas projektowania plakatów wyborczych? Zadbaj o:

 • napisanie zrozumiałego tekstu,
 • brak nadmiernie podniosłych haseł,
 • brak specjalistycznego słownictwa,
 • dodanie swojego zdjęcia,
 • umieszczenie nazwiska, numeru listy i miejsca na liście w widocznym miejscu,
 • dodanie logotypu ugrupowania politycznego,
 • dodanie chwytliwego hasła wyborczego,
 • dodanie danych kontaktowych – szczególnie jeśli masz stronę internetową, konto w mediach społecznościowych bądź adres e-mail.

Dopasowany format plakatu wyborczego

Pamiętaj, żeby jeszcze przed rozpoczęciem druku plakatów wyborczych ustalić, w jakich miejscach chcesz je zawiesić. Będzie miało to ogromny wpływ na wybór wielkości plakatów – jeśli wybierzesz za duży format, to plakaty mogą być zbyt krzykliwe i negatywnie odbierane, a za mały będą nieczytelne. 

Zastanawiasz się, jakie formaty plakatów wyborczych są najczęściej drukowane? Najpopularniejsze są plakaty B3 oraz A3. Z ich pomocą możesz w atrakcyjny sposób przedstawić się potencjalnym wyborcom, a do tego wspomniane rozmiary są bardzo praktyczne. Możesz je powiesić w większości wyznaczonych miejsc np. na sklepowej witrynie, słupach, wiatach, w komunikacji miejskiej itp.

Technika druku dopasowana do wielkości nakładu

Oprócz formatu oraz projektu ważne jest także to, żebyś zdecydował, jaka technika druku będzie w danym przypadku najkorzystniejsza – offsetowa, sitodruk czy cyfrowa. Czym kierować się, przy wyborze techniki druku plakatów wyborczych? Najlepiej, gdy weźmiesz pod uwagę nakład, który chcesz zamówić. Pamiętaj też o właściwościach plakatów, jakie zapewniają niektóre techniki np. ochrona przed wilgocią lub promieniami UV. To ważne, gdy chcesz powiesić plakaty na zewnątrz. Sprawdź, czym charakteryzują się najpopularniejsze techniki druku.

 • Druk offsetowy – to dobre rozwiązanie podczas wydruku dużych nakładów. W takim przypadku jednostkowy koszt będzie bardzo korzystny finansowo. Zwróć jednak uwagę na to, że offsetowy wydruk nie jest odporny na warunki zewnętrzne, więc lepiej sprawdzi się podczas wewnętrznej ekspozycji.
 • Sitodruk – wybierz sitodruk, gdy planujesz wydruk plakatów o dużym lub średnim nakładzie. W tym przypadku zaletą jest też odporność na wilgoć, warunki zewnętrzne i promieniowanie UV. Jednak cena za wydruk nie będzie tak niska, jak w przypadku techniki offsetowej.
 • Druk cyfrowy – to wygodna metoda, która dobrze sprawdzi się w przypadku niskich nakładów. Druk plakatów techniką cyfrową umożliwia jeszcze dokładniejszą personalizację oraz możliwość szybkiej realizacji zlecenia. Natomiast często wiąże się z wyższą ceną za sztukę w porównaniu do dwóch wcześniejszych technik.

Odpowiednie przygotowanie pliku do wydruku

Plakat wyborczy będzie wyglądać dokładnie tak, jak chcesz, gdy dopasujesz plik do wymagań drukarni. Weź pod uwagę poniższe zasady:

 • wybierz kolorystykę CMYK;
 • zdecyduj się na rozdzielczość, która podkreśli atrakcyjność plakatu – zalecana wartość to 300 dpi, choć wiele zależy od wielkości plakatu;
 • ustaw spady o szerokości ok. 3-4 mm i zadbaj o to, by w ich obrębie nie znalazły się żadne ważne elementy projektu;
 • zmieć napisy na krzywe, aby zachować wybrany przez Ciebie rodzaj fonta;
 • zapisz plik w formacie JPG, TIFF lub PDF i prześlij go do drukarni internetowej.

Na sam koniec wybierz też uszlachetnienia, które zwiększą wytrzymałość plakatów np. papier powlekany folią odporną na wilgoć, promienie UV itp. Zdecyduj się również na popularny rodzaj papieru typu kreda błysk bądź mat 130 g. Z takimi plakatami wyborczymi z pewnością wyróżnisz się na tle innych kandydatów.

Kategoria