Co to jest kolor Pantone?

Posted by:Redaktor Chroma Posted on:20 lipca 2023 Comments:0
Co to jest kolor Pantone

Skorzystałeś z usług drukarni, ale wydruk ma inny kolor, niż ten zapisany w programie graficznym? To nadal dość częsty problem, który wynika z wyboru nieodpowiedniego systemu identyfikacji kolorów. W konsekwencji kolory w druku mogą różnić się od tych, jakie widzisz na ekranie monitora. Drukarnie zalecają paletę CMYK, ale nie musisz ograniczać się jedynie do niej, bo do dyspozycji masz też Pantone. Sprawdź, czym wyróżnia się ten system identyfikacji barw.

Co to jest kolor Pantone?

Pantone to system identyfikacji kolorów, który zyskuje sporą popularność w przemyśle drukarskim, graficznym, a także podczas projektowania materiałów reklamowych. Wykorzystanie go sprawia, że kolory w druku są dokładnie odwzorowane, a dzięki temu zarówno wydrukowane produkty, jak i konta w mediach społecznościowych czy strona internetowa będą miały dokładnie takie kolory, na jakich Ci zależy. W ten sposób stworzysz spójny przekaz, zgodny z identyfikacją wizualną marki.

Zaletą Pantone jest szeroki wybór nie tylko barw, ale również odcieni – odpowiada za to skala, składająca się z aż 1761 kolorów, które powstały przez zmieszanie 18 pigmentów.

Czym są wzorniki kolorów Pantone i skąd je wziąć?

Podczas tworzenia projektów materiałów reklamowych najlepiej skorzystać z certyfikowanego wzornika kolorów. Do dyspozycji masz kilka opcji, które są dostosowane do podłoża matowego, niepowlekanego, błyszczącego, powlekanego itp. Dzięki temu dokładnie wiesz, jak będzie prezentować się wydruk już w momencie składania zamówienia.

Zwróć uwagę na to, że wzorniki kolorów Pantone to międzynarodowy system kolorystyczny, który umożliwia zachowanie spójności barw.

Na pewno nie będziesz mieć problemów ze skorzystaniem ze wzorników kolorów Pantone, bo są one dostępne w większości drukarni internetowych i stacjonarnych. Oczywiście znajdziesz je także w sieci. Wśród próbek kolorów znajdziesz zarówno klasyczne odcienie, jak i mniej standardowe barwy, które sprawiają najwięcej problemów podczas druku – szczególnie dotyczy to fioletu i pomarańczy. Oprócz tego możesz również zdecydować się na wybranie metalizowanych kolorów.

Kiedy warto stosować kolory Pantone?

Dokładne odwzorowanie kolorów w druku sprawia, że to najlepsze rozwiązanie, gdy chcesz, aby projekt wyglądał tak samo na ekranie monitora, jak już po wydruku.

Dzięki temu wszystkie wizytówki, ulotki czy naklejki będą zgodne z identyfikacją wizualną marki. Skorzystaj z tego systemu identyfikacji kolorów także w sytuacji, gdy niemożliwe jest uzyskanie konkretnego odcienia w skali CMYK. 

Kiedy NIE warto wybierać palety kolorów Pantone?

Istnieją sytuacje, gdy paleta Pantone może nie być wystarczającym wyborem i wtedy lepiej pozostać przy klasycznej identyfikacji CMYK. Warto postawić na tradycyjną paletę kolorów, jeśli masz niewielki budżet, bo zazwyczaj stosowanie barwy ze wzornika Pantone generują wyższe koszty. Z czego to wynika? Po prostu kolor w druku wymaga specjalnej formuły farb oraz indywidualnego dostosowania maszyny. Wtedy paleta CMYK mogłaby pomóc Ci zaoszczędzić pieniądze.

Jest jeszcze jedna sytuacja, kiedy lepiej sprawdza się paleta CMYK od Pantone. Chodzi tu o minimalistyczne projekty, w których używany jest maksymalnie 1-2 kolory. Wówczas barwy ze wzornika Pantone mogą zaburzyć efekt, jaki chcesz uzyskać, poza tym kolory z palety CMYK mogą okazać się po prostu wystarczające.

Jakie zalety mają kolory Pantone?

Unikalna kolorystyka z pewnością wyróżni materiały reklamowe na tle innych produktów. Jednak oryginalny wygląd wydruku to nie jest jedyna zaleta, jaka wyróżnia system identyfikacji kolorów Pantone. Zwróć też uwagę na:

  • prostszy dobór kolorów – dzięki gotowym wzornikom od razu wiesz, jak prezentuje się dany kolor czy odcień w rzeczywistości;
  • spójność kolorystyczna – barwa w palecie Pantone zawsze wygląda tak samo, bez względu na podłoże i miejsce, gdzie zostanie użyta oraz drukarnię, której zlecisz wydruk;
  • szeroka gama kolorystyczna – z systemem Pantone nie musisz ograniczać się jedynie do standardowych barw, bo możesz też wybrać mocno wrażliwe odcienie, które są trudne do uzyskania w palecie CMYK, do dyspozycji masz również barwy metaliczne typu złoto i srebro;
  • ograniczenie złego spasowania druku – nadruk w systemie Pantone skutecznie minimalizuje ryzyko przesunięcia kolorów nakładanych przy zmieszaniu.

Jak zapisać plik w palecie kolorów Pantone?

Chcesz, by kolory w druku były idealnie odwzorowane i jesteś zdecydowany na druk w systemie Pantone? Zatem zadbaj o to już na etapie projektu, zanim podeślesz plik do drukarni. Projekt powinien zostać zapisany w wersji wektorowej, a nie rastrowej. Natomiast eksport projektu musi zostać wykonany w jednym z tych trzech formatów – PDF, EPS czy CDR. Nasza drukarnia zdecydowanie zaleca wybranie formatu PDF.

Kategoria