Drukowane katalogi na 2020 – klienci docenią pismo odręczne Część 2

Posted by:Marta Wujda Posted on:26 lutego 2020 Comments:0
Rysowanie

Pismo odręczne kojarzyłeś z czymś przestarzałym, takim jak pisanie listów wysyłanych pocztą? Nic bardziej mylnego. W 2020 roku pismo odręczne wraca do łask projektantów i specjalistów od typografii. Sprawia, że wydrukowany komunikat jest bardziej ludzki i spersonalizowany. Zapraszamy do drugiej części cyklu o typografii w 2020 roku.

Elementem ciekawych nowych projektów w 2020 roku są pisanki, czyli fonty przypominające pismo odręczne. Spójrzmy zresztą na pierwszy wyraźny sygnał zastosowania tego trendu w komunikacji biznesowej.

Gucci kreuje trendy

Gucci, promując najnowszą kolekcję mody męskiej, wywołał spory szum, zastępując swoje logo w mediach społecznościowych (w zasadzie tylko na Facebooku) napisem przypominającym pismo dziecięce. Inspiracją dorosłej kolekcji była dziecięcość i tym kontrowersyjnym akcentem marka wzmocniła przekaz oraz doznania związane z kolekcją.

Poza tym pismo odręczne sugeruje bardziej spersonalizowaną relację z odbiorcą. Można przypomnieć tu doświadczenia klasyków marketingu bezpośredniego, czyli wydawnictwa Reader’s Digest. Tam podpisy bądź hasła pisane w ten sposób budowały nie tylko większą zażyłość i zaufanie. Mówiły o wyjątkowości oferty, o jej czasowym charakterze, przyspieszając decyzję klienta o skorzystaniu z okazji.

Katalogi na 2020 – Wrażenie ruchu dzięki iluzjom optycznym

W internecie i w mobile wszystko może się poruszać, migotać i przesuwać. Wobec tego również w druku poszukiwane są sposoby, by jakoś zamarkować podobne efekty. Można je uzyskać, czerpiąc inspiracje z op-artu – sztuki wykorzystującej nasz aparat poznawczy w taki sposób, by na płaskiej powierzchni powstało wrażenie ruchu bądź nawet trzech wymiarów. Pomocna w tej materii może być także psychologia i jej zdobycze w zakresie oszukiwania wzroku.

Innym rozwiązaniem jest wykorzystanie równoległych cieniutkich linii, by nimi obrazować kształt. Proste nadają strukturę, nawiązują do technologii i profesjonalizmu. Płynne dodają projektowi rytmu i organiczności, pewnego rodzaju życia, kojarzą się z naturą. Można je umiejętnie połączyć, tworząc napięcie atrakcyjne dla wzroku odbiorcy.

Podobnie popularne będą połączenia grafiki 2D z elementami 3D. Te ostatnie zyskują w tym kontekście dodatkowe wyróżnienie.

Siatka nie stanowi przeszkody

Trendspotterzy wskazują nawet, że można uwolnić się od siatki w projektowaniu. Tu jednak lepiej wstrzymać swe twórcze zapędy. Warto odróżnić brak dyscypliny wynikający z doskonałego opanowania warsztatu od… braku warsztatu. Lepiej nie przekonywać się na własnej skórze, która opcja przeważałaby w ocenie projektu stworzonego z pochopnym odrzuceniem pomocnego narzędzia.

Siatka ułatwia projektowanie, zapewnia dopasowanie elementów. A skoro rok 2020 upłynie pod znakiem zderzania ze sobą sprzeczności i niespójności, należy dopilnować, by działo się to w sposób zdyscyplinowany.

Katalog drukowany online 2020: podsumowanie

Już choćby powyższy pobieżny przegląd trendów w naszych ostatnich blogowych wpisach pozwala wyobrazić sobie, jak wielkie jest pole do popisu dla prezentacji marek poprzez katalogi drukowane. Wiele elementów przydatnych w nowych projektach można znaleźć na stronie Stock.chroma.pl, a sam katalog w jakości odpowiedniej do projektu wydrukować w drukarni internetowej Chroma.pl.

Katalog to każda publikacja wielostronicowa, klejona lub szyta. Może to być katalog produktowy, raport roczny, broszura w formie niewielkiej książeczki lub album prezentujący najnowszą kolekcję. Niektóre firmy stawiają na custom publishing (czyli drukowaną odmianę content marketingu), a z poligraficznego punktu widzenia do kategorii katalogu należą również magazyny firmowe.

Nasza drukarnia umożliwia ich druk w dużych i małych nakładach, w różnych formatach i z pełną gamą uszlachetnień. Warto zwrócić uwagę właśnie na uszlachetnienia. Pozostają one w zgodzie z prezentowanymi tu trendami, gdyż ich wspólną cechą jest bogactwo form. Formy te doskonale nadają się zaś do częściowego uszlachetnienia złoceniem, srebrzeniem, wybiórczym lakierem UV 3D czy folią Soft Skin.

Kategoria

Zostaw komentarz