Różne rodzaje papieru do druku – cechy i rodzaje

Posted by:Redaktor Chroma Posted on:20 maja 2022 Comments:0
rodzaje papieru do druku

Po raz pierwszy zamawiasz materiały drukowane? Pamiętaj, o ich jakości oraz funkcjonalności nie zadecyduje wyłącznie doskonały projekt i najwyższa jakość wykonania, jaką gwarantuje nasza drukarnia, ale również papier który wybierzesz. Składając zamówienie masz pod tym względem bardzo szeroki wybór. W grę chodzi offsetowy papier standardowy, kredowy papier matowy i błyszczący, papier ozdobny, a także papiery ekologiczne. Czym wyróżniają się poszczególne rodzaje papieru, które masz do dyspozycji w naszej drukarni?

Papier do druku – czym różni się od klasycznego papieru?

Powszechnie używane rodzaje papieru można podzielić na klasy. Klasa I i II to najbardziej trwałe gatunki używane między innymi do produkcji banknotów. Papier klasy III to papier wytwarzany z celulozy o dobrej trwałości, który można spotkać na przykład w szkolnych zeszytach. Papier klasy IV, czyli mało drzewny ma bardzo zbliżone parametry i jest wykorzystywany do druków specjalnych. Kolejne dwie klasy oznaczają papier mało drzewny przeznaczony do produkcji książek. Z kolei papiery reprezentujące klasy VII, VIII, IX i X mają średnią trwałość – powstają z nich między innymi gazety.

O trwałości i elegancji materiałów drukowanych decyduje nie tylko rodzaj papieru, ale również jego gramatura. Parametr ten jest wyrażony w gramach i oznacza masę papieru na metr kwadratowy, co w konsekwencji przekłada się na jego grubość. Zarówno offsetowy papier standardowy, jak i papier kredowy lub ozdobny są dostępne w zróżnicowanej gramaturze. Zamawiając konkretny materiał drukowany możesz wybierać spośród sugerowanych przez nas opcji. Warto pamiętać, że niektóre materiały POS wymagają podwyższonej sztywności, która wynikać będzie właśnie z gramatury.

Istotnym parametrem papieru jest jego gładkość, która wynika z powlekania jego struktury. W ten sposób może powstać papier matowy i papier błyszczący. Składając zamówienie w naszej drukarni wybierasz też format papieru, jednak ten parametr dotyczy tylko Twojego projektu – każdy rodzaj papieru jest w procesie produkcji przycinany, aby arkusz osiągnął właśnie taki rozmiar.

Rodzaje papieru do druku – papier ozdobny, papier matowy, papier standardowy i inne

Optymalny wybór papieru zależy w dużej mierze od jego przeznaczenia. Składając zamówienie w naszej drukarni z łatwością zauważysz, że poszczególne gatunki papieru determinują również cenę wydruku. W przypadku jednorazowych ulotek, którego rozdasz klientom trwałość papieru nie musi być równie wysoka, jak choćby w przypadku katalogów, które posłużą odbiorcom nawet przez cały rok. Oto rodzaje papieru, które możesz wykorzystać, składając zamówienie w Chromie.

 • Papier offsetowy

Papier offsetowy to papier standardowy, z którego prawdopodobnie korzystasz w biurze do drukowania i przygotowywania dokumentów. W branży drukarskiej można go uznać za wersję budżetową, ponieważ nie jest powlekany, posiada zatem matową i dość chropowatą strukturę, o czym łatwo przekonać się w dotyku. Ten papier standardowy z łatwością przyjmuje zarówno druk cyfrowy, jak i druk offsetowy. Ma swoją ogromną zaletę, jaką jest łatwa absorpcja tuszu, co ułatwia wydruk. Offsetowy papier standardowy można wykorzystać między innymi do druku prostych ulotek, wnętrza notesów i kalendarzy lub do stworzenia funkcjonalnego papieru firmowego. W typowych materiałach reklamowych jest on spotykany nieco rzadziej.

 • Papier satynowy

Papier satynowy można spotkać między innymi w biurach. Jest idealnym wyborem do druku laserowego i atramentowego w kolorze, a także do kopiowania przy pomocy urządzeń ksero. Jest nieprzeźroczysty i gładki po obu stronach, a dzięki temu sztywny i idealnie biały. Przy jego pomocy można w elegancki sposób drukować dokumenty – na przykład oferty handlowe, ale również wizytówki, ponieważ pięknie odwzorowuje barwy.

 • Papier kredowy

Papier kredowy można uznać za bardziej elegancki, ponieważ jest powlekany, a więc posiada gładką strukturę. Efekt ten osiąga się najczęściej pokrywając papier mieszanką kleju oraz pigmentu. Papier kredowy produkowany  jest zarówno tradycyjnie, jak i w bardziej ekologiczny sposób (papier ekologiczny). Chroma to drukarnia ekologiczna, więc ten drugi wariant zajmuje ważne miejsce w naszej ofercie. Papier kredowy dzieli się na papier matowy oraz papier błyszczący. Obie wersje są bardzo popularne w przypadku tworzenia materiałów reklamowych. Papier matowy wystarczy pokryć odpowiednią powłoką, natomiast papier błyszczący jest również poddawany wielokrotnemu walcowaniu, aby osiągnął pożądany wygląd.

 • Papier LWC 

To gatunek papieru wykonany przede wszystkim z masy włóknistej mechanicznej, w mniejszym stopniu masy celulozowej z dodatkiem wypełniacza. Wykorzystuje się go do zwojowego druku offsetowego oraz zwojowego druku wklęsłego. Można go spotkać w czasopismach ilustrowanych, ale także prospektach reklamowych i katalogach.

 • Papier syntetyczny

Jest specyficznym gatunkiem papieru, powstającym z połączenia polimerów i wypełniaczy. Charakteryzuje się wysoką odpornością na wodę, promieniowanie UV, środki chemiczne i tłuszcz. Ma bardzo niską ścieralność. Ze względu na te właściwości przy jego udziale produkuje się między innymi mapy oraz instrukcję, a często również etykiety produktowe, cenniki lub karty menu, które muszą odznaczać się ponadprzeciętną wytrzymałością.

 • Papier samoprzylepny

Papier samoprzylepny posiada podłoże silikonowe, warstwę kleju oraz warstwę papieru. Po odłączeniu spodu można go przykleić w dowolne miejsce. Z tego względu jest wykorzystywany do produkcji naklejek.

 • Papier ekologiczny 

Chroma to drukarnia ekologiczna, dlatego w naszej ofercie nie mogło zabraknąć papieru ekologicznego. Czym różni się on od papieru standardowego? Papier ekologiczny również występuje w wielu rodzajach – zależnie od sposobu powlekania może być matowy i błyszczący. Różnica polega na procesie produkcji. Do wyprodukowania papieru ekologicznego wykorzystuje się po prostu materiały z recyklingu, między innymi makulaturę, ale także inne surowce, w tym te pochodzące z odpadów rolniczych zawierających celulozę, przy udziale których powstaje ekologiczny papier bezdrzewny. Papier ekologiczny nie różni się niczym od papieru standardowego, zazwyczaj ma jedynie ciemniejszą barwę, która znika po jego powlekaniu.

 • Papier samokopiujący

Pozwala na jednoczesne wypisywanie oryginalnego dokumentów wraz z kopią. Znajdująca się pod spodem druga warstwa tworzy przy udziale barwnika dokładną kopię ze względu na nacisk mechaniczny długopisu lub drukarki igłowej. Papier tego typu działa jak popularna kalka.

 • Papier ozdobny

Osobną, dość zróżnicowaną kategorię stanowi papier ozdobny, który w produkcji jest poddawany specjalnym procesom, aby jeszcze przed zadrukiem prezentował się atrakcyjnie. Papier ozdobny może być elegancko powlekany, wyposażony w tłoczenie bądź fakturę, barwiony w masie lub metalizowany. W naszej drukarni wykorzystujemy go między innymi do produkcji eleganckich wizytówek i jest to jednocześnie papier ekologiczny, dostępny w czterech rodzajach:

 • Keaykolour Snow White 300 g
 • Cyclus Offset 350 g
 • Rives Dot 250 g
 • Rives Sensation Tactile 270 g

Podsumowanie 

Jeśli przed złożeniem zamówienia w naszej drukarni masz wątpliwości, jaki papier będzie najbardziej odpowiedni do Twojego projektu, zachęcamy do zamówienia wzornika papieru. Składa się on z 24 unikalnych kart ułożonych w wachlarz i obejmuje wszystkie aktualnie dostępne rodzaje papieru wykorzystywane w naszej drukarni!

Kategoria