Co to są spady drukarskie?

Posted by:Redaktor Chroma Posted on:23 maja 2022 Comments:0
spady drukarskie

Prawidłowe przygotowanie plików do druku decyduje o dokładnym przeniesieniu projektu na papier drukarski. W tym kontekście ogromną rolę odgrywają spady drukarskie, stanowiące swego rodzaju margines bezpieczeństwa. Dzięki nim można optymalnie stworzyć tło drukarskie. Czym dokładnie są spady? Jaką mają szerokość? W jaki sposób prawidłowo umieścić je na projekcie, aby uniknąć błędnego wydruku i cięcia? 

Czym są spady drukarskie?

Każde prawidłowo przygotowane tło drukarskie musi uwzględniać tytułowe spady drukarskie. Wynika to ze sposobu działania maszyn drukarskich. Nawet najdoskonalsze urządzenia, w jakie wyposażona jest nasza offsetowa i cyfrowa drukarnia nie działają z precyzją sięgającą nanometrów. Po wykonaniu wydruku powstałe w ten sposób materiały wymagają cięcia, aby miały idealny format. To właśnie cięcie jest obarczone ryzykiem minimalnego błędu, dlatego niezbędny jest pewien margines bezpieczeństwa. W przeciwnym razie krawędzie zadrukowanej, a następnie uciętej powierzchni mogłyby częściowo nie być pokryte zadrukiem, a więc pozostać w kolorze papieru tj. w białym. 

Po co są spady drukarskie?

Spady drukarskie funkcjonują właśnie po to, aby zapobiec temu niezwykle nieestetycznemu i niweczącemu całą wcześniejszą pracę efektowi. Aby dokładniej zobrazować, na czym on polega, wystarczy wyobrazić sobie ilustrację wycinaną z arkusza papieru przy pomocy nożyczek. Jedynie przyjęty margines błędu pozwoli uniknąć wspomnianych białych krawędzi.

O tym, jak szerokie mają być spady drukarskie decyduje wykorzystywane w drukarni urządzenie. Najczęściej ten margines bezpieczeństwa wynosi 3 mm – właśnie o tyle projekt, a konkretnie pole zadruku, powinien być powiększony, aby nie istniało ryzyko, że pojawią się niezadrukowane krawędzie. Przygotowując jakikolwiek projekt realizowany w naszej drukarni, należy dokładnie upewnić się, czy jest on prawidłowo przystosowany do druku. Wszystkie niezbędne szczegóły, dotyczące przygotowywania projektu, można znaleźć na naszej stronie, a w razie wątpliwości zapraszamy do kontaktu.

Jak dobrze wykonać projekt do druku?

Przygotowywanie projektów do druku powinno odbywać się zgodnie z redukującą ryzyko filozofią. Tło drukarskie musi zawierać tak zwane pole bezpieczne, w obrębie którego znajdą się wszystkie istotne elementy – w tym grafiki, pola tekstowe, logo i dosłownie wszystko, co koniecznie muszą zobaczyć odbiorcy. Pole bezpieczne jest centralną częścią projektu i obejmuje jego zdecydowaną większość. Wszystkie istotne elementy mieszczą się w jego obrębie również ze względów estetycznych – umieszczenie ich bliżej krawędzi sprawia, że ulotki, katalogi, plakaty i inne materiały drukowane stają się dla odbiorców dość nieczytelne.

Pole bezpieczne jest otoczone tak zwanym marginesem bezpieczeństwa, którego szerokość wynosi około 5 mm. W jego obrębie nie powinny znajdować się żadne istotne elementy kompozycji. Dlaczego? Oczywiście ze względów praktycznych i w celu ograniczenia ryzyka. Margines bezpieczeństwa należy traktować jako przestrzeń, która prawdopodobnie pojawi się na wydruku, ale istnieje niewielkie prawdopodobieństwo, że zostanie odcięta w trakcie prac wykończeniowych. W praktyce margines bezpieczeństwa pokrywa się z kolorem, albo motywem stanowiącym tło.

Dopiero za marginesem bezpieczeństwa znajdują się spady drukarskie. Ta część projektu podobnie jak margines jest pokrywa nadrukiem takim samym jak tło, ale z założenia ma być finalnie odcięta. Szerokość 3 mm gwarantuje, że maszyna drukarska, której czasami zdarzy się nie do końca działać z aptekarską precyzją, nie pozostawi białych krawędzi.

Spady drukarskie można przygotowywać na dwa sposoby. Pierwszy to uwzględnienie spadów już na etapie projektowania. Według długiej koncepcji spady dodaje się na końcu w trakcie eksportu projektu do wykorzystywanego w drukarni formatu PDF. 

Podsumowanie 

Tworząc projekt nie warto lekceważyć obecności marginesów bezpieczeństwa oraz spadów drukarskich, nawet pod presją czasu. Skutki źle przygotowanego pliku mogą oznaczać, że cały wydruk pójdzie na marne.

Kategoria